2011/12 Award Winners

INDIVIDUAL CLUB AWARD WINNERS
JUNIOR AND INTERMEDIATE DIVISIONS
10A TEAM 10B TEAM
BATSMAN Reece Kelly BATSMAN Brayden Johnston
BOWLER Mitchell Betts BOWLER Troy Schulz
BEST FIELDER Jacob Masters BEST FIELDER Adam Brown
MOST IMPROVED Seth Denning MOST IMPROVED Joshua Sheehy
 
10E TEAM 12A TEAM
BATSMAN Oscar McCubben BATSMAN Dylan Croker
BOWLER William Chandra BOWLER Josh Perritt
MOST CONSISTENT Jackson McDonnell MOST CONSISTENT Andrew Ritchie
MOST IMPROVED Tyler Coldwell BEST FIELDER Alex Lee
  ALL ROUNDER Matt Simpson
12B TEAM 12C TEAM
BATSMAN Marley Spring BATSMAN Joel Beatton
BOWLER Ben Morgan BOWLER Ben Grimison
MOST CONSISTENT Jacob Mifsud BEST FIELDER Josh Holt
TEAM PLAYER Jesse Michel MOST CONSISTENT Sam Lynch
  ALL ROUNDER Ben Grimison
   
12D TEAM 14A TEAM
BATSMAN Bradley James BATSMAN Jarrod Mazurkiewicz
BOWLER Zac Hughes BOWLER Luke Miller
BEST FIELDER Luke Taylor MOST IMPROVED Jay Shearman
MOST IMPROVED Michael Thompson MOST CONSISTENT Matt Wright
 
14C TEAM 14E TEAM
BATSMAN Tristan McGuire BATSMAN Fynn Rodgers
BOWLER Kieran Levin BOWLER Aaron Fanous
TEAM PLAYER Ben Barford BEST FIELDER Sam Gibson
MOST CONSISTENT Anuraang Varanasi MOST IMPROVED Jayden Sargeant
  ALL ROUNDER Fynn Rodgers
16A TEAM  
BATSMAN Dane Fisher  
BOWLER Brayden Heffernan  
TEAM PLAYER Dylan Rae  
MOST CONSISTENT Nathan Marciante  
ALL ROUNDER Tim Berry  
   

PLAYER OF THE ROUND

JUNIOR DIVISION

RND

NAME

TEAM

PERFORMANCE

1

MARLEY SPRING 12B 66 No

2

BRADLEY JAMES 12D 49 No

3

BEN GILBERT 12A 35 & 3-19

4

NICK AMOS 12A 49

5

TROY SCULZ 10B 3-4

6

JOEL BEATTONCOREY ALFORD 12C10A 4-14-7

7

MITCHELL BETTS 10A 6-7

8

LUKE GOODMAN 12D 5-5

9

BEN MORGAN 12B 4-7

10

MATTHEW  SIMPSON 12A 3 W/K CATCHES & 1 STUMPING

 

INTERMEDIATE DIVISION
RND
NAME
TEAM
PERFORMANCE

1

TIM BERRY 16A 71 & 3 W/K CATCHES & 1 STUMPING

2

DANE FISHER 16A 66

3

SAMUEL GIBSON 14E 49

4

GEORGE STIVAKTAS 14A 3-3

5

JARROD MAZURKIEWICZ 14A 64 No

6

ANURAAG VARANASI 14C 63 No

7

AARON FANOUS 14E 5-5

8

NATHAN MARCIANTE 16A 52

9

FYNN RODGERS 14E 5-15

10

KIERAN LEVIN 14C 5-8

MAJOR AWARD WINNERS

(Junior & Intermediate Divisions)

 

JUNIOR CLUB CHAMPION

THE BARRY McMANUS TROPHY

Winner:                  Dane Fisher (16A)

 

JUNIOR CLUB ALL ROUNDER

THE IAN LATHAM TROPHY

Winner:                  Tim Berry (16A)

 

ROOKIE OF THE YEAR

THE KEN TEVER TROPHY

Winner:                  Kieran Levin (14C)

 

THE BOB PRICE ENCOURAGEMENT SHIELD

Winner:                  Harry Furlong (14C)

THE GREG HEFFERNAN FIELDING TROPHY

Winner:                  Luke Miller (14A)

 

PERFORMANCE AWARDS

(Junior & Intermediate Divisions)

 

JUNIOR BATTING PERFORMANCE AWARD

THE RAY NOAKES TROPHY

 

Winner:             Bradley James (12D)

 

JUNIOR BOWLING PERFORMANCE AWARD

THE COL KEENAN TROPHY

 

Winner:             Mitchell Betts (10A)

 

JUNIOR WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD

THE MIKE FORDYCE TROPHY

 

Winner:             Matthew Simpson (12A)

 

INTERMEDIATE BATTING PERFORMANCE AWARD

THE RUSS WADDELL TROPHY

 

Winner:             Dane Fisher (16A)

 

INTERMEDIATE BOWLING PERFORMANCE AWARD

THE ALF LEMMON TROPHY

 

Winner:                  Aaron Fanous (14E)

 

INTERMEDIATE WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD

THE CLEM HEFFERNAN TROPHY

 

Winner:                  Timothy Berry (16A)

 

 

SPECIAL CLUB AWARDS

 

MOST IMPROVED JUNIOR & INTERMEDIATE TEAM

THE BOB VANNAN TROPHY

Winner:                  12B (Coach: John Mifsud and Manager: Joanne Spring)

 

CLUB MEMBER OF THE YEAR
THE VAL TEVER TROPHY

Winner:                  Neil Croker

 

EDCC BRADMAN FOUNDATION SCHOLARSHIP

 

Winners:                Dylan Croker (12A) & Matthew Simpson (12A)

 

 

WESLEY ADAMS MEMORIAL AWARD

 

Winner:                  Ben Barford (14C)

 

2011/12 SSJCA INDIVIDUAL AWARD WINNERS

  • JOHN WOODHOUSE MEMORIAL TROPHY Cricketer of the Year – Dane Fisher Engadine 16A
  • 10A Mitchell Betts Engadine Dragons
    Association Awards – Best Bowling Average 6.75
  • 10A Mitchell Betts Engadine Dragons
    Association Awards – Best Bowling Aggregate 16
  • 12A Matthew Simpson Engadine Dragons
    Association Awards – Best Batting Average 31.17
  • 14C Kieran Levin Engadine Dragons
    Association Awards – Best Bowling Average 3.79
  • 16A Dane Fisher Engadine Dragons
    Association Awards – Best Batting Average 43.88

 

CLUB SERVICE AWARDS

 

5 YEARS:             PAUL BARNES (A1), PATRICK BIRD (B7), JOEL BEATTON (12C), HARRISON BLACKER (12B), CAMERON BRADLEY (12C), JULIAN BREEN (B9), MARTIN BROOKS (C2), MITCHELL DIBB (C2),MATTHEW EASTERBROOK (14E), LUKE GOODMAN (12D), BEN GRIMISON (12C), SAM HAYNES (C2), DANIEL HARKINS (A1), HUNTER JOHNSON (12C), HARRISON LONG (10B), ANTHONY McNAMARA (C2) JACOB MIFSUD (12B), JAY SHEARMAN (14A), MITCHELL SHEEHY (14E), RYAN STEVENSON (C2),  JAMES WOOD (B5)

 

10 YEARS:           MITCHELL COX (B7), PAUL DIXON (B5), BLAKE DUNCUM (B7), JEFF FIESS (B1), WADE HORSNELL (B1), PAUL MARSH (B5), DANIEL TENCH (B9), RYAN SALAKAS (B1)

15 YEARS:           BRETT ADAMS (B2), ALEX SAMBUCO (B9)

 

INDIVIDUAL TEAM AWARD WINNERS

SENIOR DIVISION

 

TEAM

BEST BATSMAN

 

BEST BOWLER

 

BEST FIELDSMAN  (Catches, non keeper)

 

A1

STEWART VELLA

158

MATTHEW CARROLL

23

ADAM LOGAN

11

B1

BEN LATHAM

371

PAUL BREMNER

24

BEN LATHAM

7

B2

DREW LAKE

379

SAMUEL DENT

25

COL BERRY

8

B3

JOHN SHEEHY

283

DOUG RITCHIE

16

GARY FURLONG

8

B4

NATHAN McNAMARA

292

ANDREW ROBERTS

16

PHIL SWANSCOTT

6

B5

GREG INGS

349

KURT MITCHELL

40

GREG INGS

10

B6

STEWART LUMSDEN

426

STEWART LUMSDEN

37

GAVIN LUMSDEN

8

B7

DARREN CHAPMAN

233

LIAM HERNE

16

MITCHELL COX             LIAM HERNE          STEPHEN HERRON          STEPHEN LEWIS

5

B9

DEAN McMILLAN

265

ANTHONY CRISAFULLI

16

DEAN McMILLAN

4

C1

MARTIN McKENZIE

365

ROB KNIGHT

42

ROB KNIGHT                                     DEAN PENDER

5

C2

SAM HAYNES

377

ANDREW WISE

16

SAM HAYNES                  KURT McKINLEY

6

Note:       N/Q – No Qualifiers

 

 

MAJOR AWARD WINNERS

SENIOR DIVISION

 

 

SENIOR CLUB CHAMPION

THE HARRY ROBBINS TROPHY

 

Winner:                  Drew Lake (B1)

 

 

SENIOR ROOKIE OF THE YEAR

THE BILL KNOWLES TROPHY

 

Winner:                  Andrew Roberts (B4)

 

SENIOR BATTING PERFORMANCE AWARD

THE DREW LAKE TROPHY

Winner:                  Stewart Lumsden (B6)

 

SENIOR BOWLING PERFORMANCE AWARD

THE JOHN CARLISLE TROPHY

Winner:                  Rob Knight (C1)

 

SENIOR WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD

THE COL BERRY TROPHY

Winner:                  Jaryd Duncan (B5)

 

SENIOR CLUB ALL ROUNDER

THE EDCC TROPHY

Winner:                  Stewart Lumsden (B6)

 

SENIOR PLAYER OF THE ROUND

RND

NAME

TEAM

PERFORMANCE

1

ANDREW ROBERTS 

MARTIN McKENZIE

B4 

C1

7-49 

164

2

BEN LATHAM B1 110

3

ROB KNIGHT C1 6-39 & 6-41

4

JOEL MANNS A1 4-25

5

NATHAN McNAMARA

 

ANDREW HYDE

B4

 

B6

101

 

5-25 inc HAT TRICK

6

GAVIN SCOTT

 

ANDREW WISE

B5 

 

C2

5-33 

 

5-48

7

MATTHEW CARROLL A1 4-22

8

STEWART LUMSDEN B6 153

9

PAUL BREMNER

 

PETER BLUNDELL

B1 

 

B6

5-5 

 

5-6

10

ANTHONY CAMPEY B3 6-17

11

DREW LAKE B2 78

12

SAM HAYNES

 

MATTHEW SAMBUCO

C2 

 

A1

112 

 

5-22

13

MATT WRIGHT C1 4-26 inc HAT TRICK

14

BEN JUDGE

 

KURT MITCHELL

B9 

 

B5

97 & 3-31 

 

5-41

 

2011/12 SSCA Award Winners

SSCA Award for Best Bowling Aggregate – Robbie Knight 42

SSCA Award for Wicket Keeping – Jaryd Duncan 16c & 8st = 24

B1 Batting Average and Aggregate – Ben Latham 371 @ 46.38

B1 Bowling Average – Paul Bremner 7.38

B2 Batting Average and Aggregate – Drew Lake 379 @ 47.38

B5 Batting Aggregate – Greg Ings 349

B5 Bowling Aggregate – Kurt Mitchell 40

B5 Wicket Keeping – Jaryd Duncan 16c & 8st = 24

B5 Score Book – Judy Lofthouse

B6 Bowing Aggregate – Stewart Lumsden 37

B9 Batting Average – Dean McMillan 37.86

C1 Batting Aggregate – Martin McKenzie 365

C1 Bowling Average and Aggregate – Robbie Knight 42 @ 9.43

C2 Batting Average – Sam Haynes 47.13

 

Loading...

HAPPY EASTER To all our players, families and supporters