Major Award Winners

JUNIOR CLUB CHAMPION (Junior & Intermediate Divisions) THE BARRY McMANUS TROPHY
1998/99 Michael Lavallee 12A 1999/00 Ryan Shepherd 14A 2000/01 Ryan Shepherd 16A
2001/02 Ryan Shepherd 16A 2002/03 Jay Davis 16A 2003/04 Cameron Turner 16A
2004/05 Chris Reeves 16B 2005/06 Ben Marciante 16A 2006/07 Ben Marciante 16A Blue
Image Icon
2007/08 Mark Rice 16A
2008/09 Ryan Almond 16A
Image Icon
2009/10 Ben Dwarshuis 16A
Image Icon
2010/11 Dane Fisher 14A
2011/12 Dane Fisher 16A 2012/13 Nathan Marciante 16A
2013/14 Matthew Simpson 14A
SENIOR CLUB CHAMPION THE HARRY ROBBINS TROPHY
1996/97 Paul Waddell B6 1997/98 Marcus Loxley B5 1998/99 Beau Knowles C1
1999/00 Andrew Hine B2 2000/01 Will Wooster B5 2001/02 Greg Goodman A1
2002/03 Paul Cameron A1 2003/04 Jim Bonser B2 2004/05 Greg Heffernan A1
2005/06 Drew Lake A2 2006/07 Stewart Vella B2 2006/07 Stewart Vella B1
2007/08 Stewart Vella B1 2008/09 Matthew Sambuco B1-2 2009/10 Stewart Vella A1
2010/11 Paul Barnes A2 2011/12 Drew Lake B2 2012/13 Adam Pascoe B1-2
2013/14 Adam Pascoe A2
JUNIOR CLUB ALL ROUNDER (Junior & Intermediate Divisions) THE IAN LATHAM TROPHY
2003/04 James Bills 16A 2004/05 Chris Reeves 16B 2005/06 Blake Duncum 14C
2006/07 Ben Marciante 16A Blue
Image Icon
2007/08 Mark Rice 16A
2008/09 Ryan Almond 16A
2009/10 Ryan Almond 16A 2010/11 Alex Gersbach 14A 2011/12 Tim Berry 16A
2012/13 Nathan Marciante 16A 2013/14 Matt Wright 16A
SENIOR CLUB ALL ROUNDER (Senior Divisions) THE EDCC TROPHY
2011/12 Stewart Lumsden B6 2012/2013 Matthew Barnes B6 2013/14 Joshua Kedwell C2
WESLEY ADAMS MEMORIAL AWARD
2005/06 Blake Sutcliffe 2006/07 Andrew Jones 16A Blue
Image Icon
2007/08 Daniel Walsh 16C
Image Icon
2008/09 James Loughran 16C
2009/10 Matthew Berry 14C 2010/11 Daniel Pascoe 10A
2011/12 Ben Barford 14C 2012/13 Ben Barford 16C 2013/14 Aaron Fanous 16A
JUNIOR ROOKIE OF THE YEAR THE KEN TEVER TROPHY
1996/97 Darren Baxter 14C 1997/98 Jess Correy 10A 1998/99 Ian Mitchell 14E
1999/00 Matthew Hoff 10D 2000/01 Daniel Boyle 14D 2001/02 Ryan Marlow 10A
2002/03 Hayden Smith 10A 2003/04 Ryan Morris 14D 2004/05 Rhys Marlow 10C
2005/06 Brendan Curtis 10A 2006/07 Anuraag Varanasi 10D
Image Icon
2007/08 Jarrod Mazurkiewicz 10A
Image Icon
2008/09 Dylan Croker 10A
2009/10 Nathan Del Medico 12C 2010/11 Nathan Freestone 10B
2011/12 Kieran Levin 14C 2012/13 Tyler Cussen 10A 2013/14 Hamish Jacka 12E
SENIOR ROOKIE OF THE YEAR THE BILL KNOWLES TROPHY
1996/97 Michael Ralston B6 1997/98 Lee Bailey B5 1998/99 Tim Cutler B4
1999/00 Andrew Hine B2 2000/01 Mitchell Thompson A1 2001/02 Jay Davis A3
2002/03 Chris Nelson B5 2003/04 Michael Lavallee B6 2004/05 Adam Logan B4
2005/06 Chris Reeves A2 2006/07 James Stone B2 2007/08 Andrew Herne A2
2008/09 Ryan Marlow B1-2 2009/10 Nathan McNamara B3 2010/11 Matthew Penglase B3
2011/12 Andrew Roberts B4 2012/13 Tyler Heaton C2 2013/14 Matt Berry C2
MOST IMPROVED TEAM THE BOB VANNAN TROPHY
1996/97 Bob & Darren Price 12B 1997/98 Peter Ward & Ian Davis 12B 1998/99 Dennis Pendergast Harry Robbins 16A
1999/00 Steve Routh & Steve Daniels 16A 2000/01 Brett Johnson & Steve Routh 16A 2001/02 Rob Lowe & Roger McNee 14E
2002/03 Rob Lowe & Gordon Scott 14B 2003/04 Nathan Alterator & Bob McMillan 14B 2004/05 Robbie Knight & Bruce Smith 14B
2005/06 Craig Townsend & Keith White 16C 2006/07 16A Red Coach: Nathan Alterator & Manager: Phil Alterator 2007/08 14A Coach: Rob Knight Manager: Gerry Dwarshuis
2008/09 12C Coach: John Westlake Manager: Anthony & Mandy Goodman 2009/10 14E Glenn Tonna & Stephen Thode 2010/11 14C Coach: Adam Logan & Ben Jamison and Manager: John & Patty-Anne Westlake)
2011/12 12B Coach: John Mifsud Manager: Joanne Spring 2012/13 12A Coach: John Westlake Manager: Dean Blacker 2013/14 12E Coach: Steve Carlisle, Steve Jacka & Mark Allen2013/14 10D Coach: Pat Hall & Matt Franklin and Manager: Marty Dunn
THE BOB PRICE ENCOURAGEMENT SHIELD THE BOB PRICE SHIELD
1998/99 Chris McMahon 10C 1999/00 Ryan Woodley 12C 2000/01 Alex Sambuco 12E
2001/02 Jeffrey Walsh 12D 2002/03 Scott Middlemiss 12B 2003/04 Alex Lewis 14D
2004/05 Michael Bedford 14B 2005/06 Mitchell Cox 14C 2006/07 Matt Lister 12B
Image Icon
2007/08 Josh Kennedy 12D
Image Icon
2008/09 Zac Byrnes (14A)
2009/10 Jake Goulding 14A
2010/11 Luke Goodman 10B 2011/12 Harry Furlong 14C 2012/13 Jacob Zoppi 10D
2013/14 Aimee Hall 10D
THE GREG HEFFERNAN FIELDING TROPHY THE GREG HEFFERNAN TROPHY
1998/99 Alan Wood 12A 1999/00 Stuart Brandman 14A 2000/01 Andrew Jones 10A
001/02 Stuart Brandman 16A 2002/03 Ben Holt 14C 2003/04 Cameron Turner 16A
2004/05 Ryan Marlow 14B 2005/06 Greg Ings 16A 2006/07 Brendan Curtis 10A
Image Icon
2007/08 Ben Dwarshuis 14A
Image Icon
2008/09 Brendan Curtis 12A
2009/10 Alex Gersbach 14A
2010/11 Joshua Smith 10A 2011/12 Luke Miller 14A 2012/13 Alex Roberts 16A
2013/14 Luke Miller 16A
EDCC BRADMAN FOUNDATION SCHOLARSHIP
2001/02 Bryce Daenell 12A & Andrew Jones 12A 2002/03 Ben Marciante 12A & Daniel Ward 12A 2003/04 Ryan Marlow 12A & Mark Rice 12A
2004/05 Nathan Loder 14A & Kelly Rolleston 12B 2005/06 Joel D’Imperio 12A & Ben Dwarshuis 12A 2006/07 Hayden Smith 14A & Nicholas Chamberlain 12B
Image Icon

2007/08 Marcus Beattie 12A & Brendan Curtis 12A

Image Icon
2008/09 Nathan Marciante 12A & Brayden Heffernan 12A
2009/10 Joshua Johnston 12A & Joel Almond 12A
2010/11 Luke Miller 12A, Jarrod Mazurkeiwicz 12A & Jack Dwarshuis 12A 2011/12 Matthew Simpson 12A & Dylan Croker 12A 2012/13 Cameron Westlake 12A & Andrew Ritchie 12A
2013/14 Bradley Simpson 12A & Mitchell Betts 12A
CLUB MEMBER OF THE YEAR THE VAL TEVER TROPHY
1996/97 Laurie Daly 1997/98 Ian Latham 1998/99 Steve Daniels
1999/00 Harry Robbins 2000/01 Brad Moreland 2001/02 Stuart Slack & Neil Jamieson
2002/03 Allan Lofthouse 2003/04 Robbie Knight 2004/05 Tony Gleeson & Ken Newman
2005/06 Judy Lofthouse & Bob Price 2006/07 Dennis Pendergast 2007/08 Andrew Mazurkiewicz
2008/09 Russ Waddell and Ian Latham 2009/10 Jim Lee 2010/11 Peter Cox and Paul Marsh
2011/12 Neil Croker 2012/13 Tony Marciante 2013/14 John Westlake
JUNIOR DIVISION BATTING PERFORMANCE AWARD THE RAY NOAKES TROPHY
1996/97 Ben Cutler 12B 1997/98 Ryan Shepherd 12A 1998/99 Michael Lavallee 12A
1999/00 Dylan Beardow 12C 2000/01 Chris Reeves 12B 2001/02 Andrew Jones 12A
2002/03 Ben Marciante 12A 2003/04 Liam Herne 10A 2004/05 Liam Herne 12B
2005/06 Ben Dwarshuis 12A 2006/07 Rhys Marlow 12B
Image Icon
2007/08 Brendan Curtis 12A
Image Icon
2008/09 Nathan Marciante 12A
2009/10 Dylan Croker 10A 2010/11 Joshua Berry 12C
2011/12 Bradley James 12D 2012/13 Andrew Ritchie 12A 2013/14 Blake Barden 12C
JUNIOR DIVISION BOWLING PERFORMANCE AWARD THE COL KEENAN TROPHY
1996/97 Sanjay Patel 12C 1997/98 Mitchell Durie 12A 1998/99 Cameron Turner 12A
1999/00 Chris McMahon 12C 2000/01 Daniel Ward 10A 2001/02 Sam Newman 10A
2002/03 Sam Newman 12A 2003/04 Kelly Rolleston 12C 2004/05 Kelly Rolleston 12B
2005/06 Nicholas Chamberlain 12D 2006/07 Nathan Marciante 10A
Image Icon
2007/08 Joel Almond 10A
Image Icon
2008/09 Justin Byrnes 12E
2009/10 Nathan Hall 10F 2010/11 Nicholas Plunkett 12D
2011/12 Mitchell Betts 10A 2012/13 Luke Ritchie 10A 2013/14 Harrison Long 12C
JUNIOR DIVISION WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD THE MIKE FORDYCE TROPHY
1996/97 Brett Bullock 12C 1997/98 Jarryd Ward 10A 1998/99 Chris Moreland 12A
1999/00 Jarryd Ward 12A 2000/01 Jason Raper 12E 2001/02 Bryce Alewood 10A
2002/03 Bryce Daenell 12A 2003/04 Robbie Farnan 10A 2004/05 Matthew Christison 12B
2005/06 Jordan Dow 12A 2006/07 Dylan Rae 10A
Image Icon
2007/08 Joey Cox 10A
Image Icon
2008/09 Dylan Rae 12A
2009/10 Joey Cox 12A 2010/11 Joshua Berry 12C
2011/12 Matthew Simpson 12A 2012/13 Cameron Westlake 12A 2013/14 Brayden Johnston 12C
INTERMEDIATE DIVISION BATTING PERFORMANCE AWARD THE RUSS WADDELL TROPHY
1996/97 Lee Bailey 16B 1997/98 Chris Pendergast 14A 1998/99 Kaine Johnson 16C
1999/00 Ryan Shepherd 14A 2000/01 Ryan Shepherd 16A 2001/02 Ryan Shepherd 16A
2002/03 Jay Davis 16A 2003/04 Cameron Turner 16A 2004/05 Chris Reeves 16B
2005/06 Blake Duncum 14C 2006/07 Ben Marciante 16A Blue
Image Icon
2007/08 Ryan Emerson 16C
Image Icon
2008/09 Jonathan Haslam 14A
2009/10 Jackson Garret 14E 2010/11 Dane Fisher 14A
2011/12 Dane Fisher 16A 2012/13 Nathan Marciante 16A 2013/14 Matthew Simpson 14A
INTERMEDIATE DIVISION BOWLING PERFORMANCE AWARD THE ALF LEMMON TROPHY
1996/97 Darren Baxter 14C 1997/98 Kaine Johnson 16D 1998/99 Chris Nelson 14C
1999/00 Brett Martin 16C 2000/01 Brett Martin 16A 2001/02 Daniel Boyle 16D
2002/03 Greg Ings 14B 2003/04 Matthew Sambuco 16A 2004/05 Ryan Marlow 14B
2005/06 Sam Newman 14A 2006/07 Daniel Tench 16C
Image Icon
2007/08 Joel D’Imperio 14A
Image Icon
2008/09 Hayden Smith (14A)
2009/10 Marcus Beattie 14A 2010/11 Alex Gersbach 14A
2011/12 Aaron Fanous 14E 2012/13 Nathan Marciante 16A 2013/14 Matthew Jones 16D
INTERMEDIATE WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD THE CLEM HEFFERNAN TROPHY
1996/97 Brad Collins 16B 1997/98 Andrew Hine 16A 1998/99 Andrew Hine 16A
1999/00 Mark Mitchell 16C 2000/01 Stuart Dibb 14A 2001/02 Ben Jamieson 14A
2002/03 Chris Moreland 16A 2003/04 Robert Dumbrell 16A 2004/05 Adam Smith 14B
2005/06 Ryan Croom 16A 2006/07 Mitchell Floyd 16A Blue
Image Icon
2007/08 Jordan Dow 14A
Image Icon
2008/09 Jordan Dow 16A
2009/10 Jordon Dow 16A 2010/11 Timothy Berry 16C
2011/12 Timothy Berry 16A 2012/13 Joshua Berry 16C 2013/14 Matt Wright
SENIOR DIVISION BATTING PERFORMANCE AWARD THE DREW LAKE TROPHY
2001/02 Peter O’Reilly C1 2002/03 Jim Bonser B3 2003/04 Ryan Salakas B7
2004/05 Greg Heffernan A1 2005/06 Stuart Dibb C1 2006/07 Stewart Vella B2
2007/08 Stewart Vella B1 2008/09 David McMillan (C1) 2009/10 John Sheehy C1
2010/11 Samuel Haynes C2 2011/12 Stewart Lumsden B6 2012/13 Matthew Barnes B6
2013/14 Sam Haynes B3
SENIOR DIVISION BOWLING PERFORMANCE AWARD THE JOHN CARLISLE TROPHY
2001/02 Matthew Carroll B6 2002/03 Paul Cameron A1 2003/04 Chris Nelson B6
2004/05 Brett Martin B4 2005/06 Matthew Carroll B2 2006/07 Stewart Vella B2
2007/08 Mitchell Davis B7 2008/09 Kurt Mitchell B7 2009/10 Anthony Campey C1
2010/11 John Sheehy B7 2011/12 Robbie Knight C1 2012/13 Robbie Knight B4
2013/14 Stewart Lumsden B3
SENIOR DIVISION WICKET KEEPING PERFORMANCE AWARD THE COL BERRY TROPHY
1998/99 Brad Collins B4 1999/00 Jim Collins B7 2000/01 Mark Mitchell B7
2001/02 Colin Berry A3 2002/03 Matthew Newman B9 2003/04 Ryan McLauchlan B5
2004/05 Chris Moreland B6 2005/06 Stewart Vella B2 2006/07 Chris Moreland B6
2007/08 Chris Moreland B5 2008/09 Michael Smith B6 2009/10 Michael Smith B8
2010/11 Gregory Richards B7 2011/12 Jaryd Duncan B5 2012/13 Jonathan Wright A1
2013/14 Jonathan Wright A1

 

Loading...

Bunnings BBQ - Sunday September 21-Speak to your team manager or captain for your team's time slot